10-11 czerwca br. Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Urząd Miasta Katowice oraz Stowarzyszenie Promocji Kobiet Aktywnych SPINKA zorganizowali konferencje naukowo-szkoleniowa połączoną z piknikiem edukacyjnym i warsztatami.

10 czerwca w  Centrum Dydaktycznym Wydziału Nauk o Zdrowiu  odbyły się warsztaty dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dotyczące m.in.  edukacji zdrowotnej i seksualnej osób  z niepełnosprawnością, opieki położniczej nad  ciężarną z niepełnosprawnością czy sposobów  komunikacji  z osobami niepełnosprawnymi. W tym czasie trwał także piknik edukacyjny przygotowany z myślą o  mieszkańcach Katowic. Specjaliści udzielali  porad dotyczących profilaktyki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością. Chętni mogli także wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, tętna, poziomu glukozy we krwi; pomiar tkanki tłuszczowej, analizę masy ciała i wzrostu oraz wskaźnika BMI. Można było skorzystać również z konsultacji dyplomowanego dietetyka, poradnictwa dotyczącego aktywności osób niepełnosprawnych, czy z zakresu położnictwa i ginekologii.

Przygotowano również niezwykle bogatą ofertę warsztatów dla osób z niepełnosprawnością , które prowadzone były przez wykwalifikowanych  pedagogów  specjalnych i specjalistów terapii zajęciowej. Pierwszy dzień spotkania zakończyły występy artystyczne.

11 czerwca o problemach osób niepełnosprawnych w opiece medycznej i nie tylko, rozmawiali eksperci i zaproszeni goście. Konferencję otworzył Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki. Wśród zaproszonych gości byli również: Prorektor ds. Szkolenia Podyplomowego prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk, Kanclerz SUM mgr Bernadeta Kuraszewska, Poseł na Sejm RP dr Jerzy Ziętek oraz przedstawiciele władz Wydziałów. Gościem specjalnym konferencji była Katarzyna Rogowiec - polska paraolimpijka, dwukrotna mistrzyni paraolimpijska z Turynu (2006), ekonomistka, od roku mama Olimpii - która opowiedziała o blaskach i cieniach macierzyństwa i swojej sportowej karierze.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]