Prof. dr hab. Mariusz Ratajczak, doktor honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i pracownik Wydziału Medycznego oraz Wydziału Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu w Louisville otrzymał prestiżową nagrodę im. Karla Landsteinera za wybitne osiągnięcia naukowe przyznaną przez Niemieckie Towarzystwo Transfuzjologii (DGTI).

Kapituła nagrodziła prof. Mariusza Ratajczaka za scharakteryzowanie mechanizmów zaangażowanych w mobilizację krwiotwórczych komórek macierzystych i odkrycie bardzo małych podobnych do embrionalnych komórek macierzystych (VSELs) w dorosłych tkankach.

Projekt dotyczący wykorzystania VSEL – „ Innowacyjne metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie” jest sześcioletnim przedsięwzięciem 5 jednostek wchodzących w skład Konsorcjum: Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie,  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie, współfinansowanym z Unii Europejskiej.

Nagroda im. Karla Landsteinera przyznawana jest co 2 lata od 1972 roku. Prof. dr hab. Mariusz Ratajczak jest pierwszym Polakiem, który otrzyma to wyróżnienie.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]