7 czerwca o godz. 10.00 w Auli A-3 im. Prof. W. Zahorskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyła się uroczystość pożegnania 33 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki.

Był to już XI uroczysty Pochówek Darczyńców. Jest on częścią Programu Świadomej Donacji Zwłok, objętego Memoriałem im. o. Profesora Józefa Marii Bocheńskiego - zakonnika, profesora, myśliciela i niepoprawnego optymisty, którego wolą było, by jego ciało zostało przekazane na cele naukowe ukochanemu Uniwersytetowi we Fryburgu, w którym był wieloletnim profesorem.

W uroczystości uczestniczyli Wiceprezydent Katowic Michał Luty, Prorektor ds. Studiów i Studentów SUM prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik, Dziekan Wydziału Lekarskiego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Jan E. Zejda, krewni Darczyńców, studenci, lekarze i pracownicy naukowi.
Po ekumenicznym nabożeństwie pogrzebowym prochy Darczyńców zostały przewiezione do Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach.

Program Świadomej Donacji Zwłok został opracowany i jest prowadzony przez Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pierwszy pochówek szczątków osób, które swoje ciała po śmierci postanowiły oddać nauce odbył się w 2004 r. Motto Memoriału brzmi: „Niech umilkną rozmowy, niech zamrze śmiech, w tym miejscu śmierć cieszy się, że pomaga życiu”

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]