27.05.2014 na jeziorze Paprocańskim w Tychach odbyły się Akademickie Mistrzostwa Śląska w Żeglarstwie, których Klub Uczelniany AZS SUM miał przyjemność być gospodarzem.

Do walki o tytuł najlepszego żeglarza w województwie stanęli reprezentanci Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Wychowania Fizycznego,  Uniwersytetu Śląskiego, Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy oraz Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska Białej. Uroczystego otwarcia zawodów dokonali Prorektor ds. Studiów i Studentów prof. Joanna Lewin-Kowalik, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Violetta Skrzypulec-Plinta oraz Kierownik Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu Dr hab. Ryszard Plinta.

Zawody zostały rozegrane w systemie przesiadkowym, tj. po każdym wyścigu załogi zamieniały się łodziami z rywalami, tak aby wykluczyć wpływ różnic technicznych pomiędzy poszczególnymi jednostkami na wyniki rozgrywek. Rywalizacja była zacięta, a rozgrywki utrudniały niekorzystne warunki pogodowe – najpierw żeglowano przy niemal zerowym wietrze, później pojawiły się opady deszczy, a wiatr gwałtownie się wzmógł. Do udziału w finale zakwalifikowało się 8 z 16 załóg. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, reprezentowali:

Zdobywcy I miejsca w klasyfikacji indywidualnej - załoga „SUM2” w składzie:

•          Dawid Adamczyk - sternik
  •          Miłosz Krzyżanowski
  •          Mateusz Zandecki

Zdobywcy II miejsca w klasyfikacji indywidualnej– załoga „SUM1” w składzie:

•          Maciej Kijas – sternik
  •          Piotr Mośny
  •          Ewa Bańka
  • Oraz załoga „SUM3”:

•         Maciej Wroński - sternik
  •         Olga Kudela
  •         Julia Gonciarz
  •

Wysokie wyniki w klasyfikacji indywidualnej pozwoliły zawodnikom AZS SUM na zdobycie I miejsca w klasyfikacji drużynowej. Tym samym nasi zawodnicy obronili tytuł mistrzowski z zeszłego roku.

Pełne zestawienie wyników:

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy zawodnikom za sportową rywalizacje i udział w zawodach.

Maciej Wroński
    Prezes KU AZS SUM