17-24 sierpnia 2014 roku, Lens (Francja)
„1914 – 2014: Tworzenie trwałego pokoju w Europie”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego serdecznie zapraszają młodych ludzi z województwa śląskiego do wzięcia udziału w XIV Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego, który odbędzie się w dniach 17-24 sierpnia 2014 roku w Lens we Francji. Udział w projekcie jest bezpłatny!

Celem odbywających się co roku spotkań Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego jest umożliwienie młodzieży spotkania z rówieśnikami z krajów Trójkąta, wymiany doświadczeń, a tym samym wzmocnienie postaw dialogu i współpracy młodego pokolenia. W każdym spotkaniu biorą udział 15-osobowe grupy młodych ludzi – w wieku od 17 do 23 lat z Francji, Niemiec i Polski, którzy mają za sobą pierwsze doświadczenia w działalności na rzecz lokalnej i regionalnej społeczności i są zainteresowani problematyką europejską. Młodzież podczas 7 dniowego pobytu w Lens będzie miała okazję wziąć udział w debatach i spotkaniach z przedstawicielami różnych szczebli władzy samorządowej oraz parlamentarnej, ponadto uczestnicy będą uczestniczyć w szeregu warsztatów tematycznych, aby przygotować się do debat, dyskusji oraz konferencji. W programie przewidziane zostały także atrakcje tj.: wieczory filmowe, wycieczki, spotkania integracyjne etc.

Dzięki udziałowi w Szczycie Młodzieży, który w tym roku poświęcony będzie pokojowi w Europie, młodzi ludzie z województwa śląskiego oraz z pozostałych regionów, będą mieli okazję doświadczyć pozytywnego wpływu wielokulturowego spotkania oraz wymiany własnych spostrzeżeń związanych z tematem XIV Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Tegoroczna tematyka nie jest przypadkowa. Rok 2014 jest szczególnym z uwagi na 100-ną rocznicę wybuchu I wojny światowej oraz 75-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Musimy sobie zadać pytanie jak na przestrzeni 100 lat kształtował się pokój w Europie. Dyskutować będziemy również o bezpieczeństwie Europy i Unii Europejskiej m.in. w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie.

Rekrutacja

Do udziału w tegorocznym Szczycie Młodzieży, zapraszamy młode osoby spełniające następujące kryteria:
° wiek 17-23 lat
° zainteresowanie problematyką europejską
° aktywność i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności
° znajomość języka angielskiego

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Szczycie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go mailem, faksem bądź pocztą do 30 czerwca 2014 roku.
Kontakt: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37, 44-100 Gliwice,

- Mariusz Rotarski, manager projektu, tel: (32) 461 20 70, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Arkadiusz Żurek, asystent projektu, tel: (32) 461 20 70, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szczegółowe informacje na stronie: www.haus.pl

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]