Zapraszamy do udziału w debacie „Mieliśmy marzenia #nauka” w ramach podsumowania dekady członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Debata odbędzie się 6 czerwca 2014 r. w godz. 10.00-13.00 w Auli Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych ul. 75 Pułku Piechoty 1A w Chorzowie.

Pytaniem głównym debaty będzie: "Czy nasz potencjał naukowy zamienia się w sukces gospodarczy?"

Obszary dyskusji:

• W regionie działa ponad 120 instytucji B+R. Czy prócz liczby możemy pochwalić się konkretnymi przykładami transferu pomysłów z laboratoriów na rynek?
  • Jak w praktyce wygląda współpraca sektora B+R ze środowiskami gospodarczymi?
  • Czy klastry i parki naukowo-technologiczne działające w regionie spełniają swoją rolę? Czy są tylko miejscem wynajmu powierzchni biurowych i konferencyjnych, czy też w ich murach powstały ciekawe pomysły, które mają szansę zaistnieć na rynku regionalnym/krajowym/europejskim?
  • Jak kształcą śląskie uczelnie? Czy ich oferta nadąża/wyprzedza oczekiwania rynku pracy?
  • Czy nie staliśmy się „niewolnikami” innowacji? Czy w naszych poszukiwaniach nie idziemy za szeroko zapominając/pomijając nasz realny potencjał?

Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali:

• prof. dr hab. n. med. Aleksander L. Sieroń, Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Ogólnej Molekularnej i Genetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • dr inż. Arkadiusz Szmal, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej,
  • dr hab. Robert Tomanek, Prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • dr inż. Jerzy Tomaszewski- Dyrektor Centrum Informacji i Transferu Technologii Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku Białej,
  • Moderatorem debaty będzie mgr inż. Mariusz Piasecki, Broker Innowacji Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]