Zakończyły się prace nad polskim wydaniem podręcznika AO Podstawy leczenia złamań. Redaktorem naukowym polskiego wydania pierwszego tomu jest prof. dr hab. Damian Kusz, prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Redaktorem drugiego tomu jest prof. dr hab. Paweł Małdyk, krajowy konsultant ds. ortopedii i traumatologii.

Książki te są przeznaczone dla specjalistów ortopedów i traumatologów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji.

Pierwsze wydanie "Podstaw Leczenia Złamań AO", które ukazało się w grudniu 2000, odniosło ogromny sukces. Otrzymało ono nagrodę Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego i zostało przetłumaczone na 7 języków.

W ciągu ostatnich kilku lat techniki leczenia złamań szybko ewoluowały i stosowne wydało się rozpoczęcie pracy nad nowym wydaniem. Co było jedynie pobieżnie wspomniane w wydaniu pierwszym – stabilizator wewnętrzny – zrewolucjonizował możliwości operacyjnego leczenia złamań, szczególnie uszkodzeń nasad i przynasad i złamań kości osteoporotycznych. Znalazło to odzwierciedlenie w nowym wydaniu. Ponadto, ze względu na swoje zalety biologiczne szerokie uznanie zyskała osteosynteza małoinwazyjna (MIO – Minimally Invasive Osteosynthesis). Połączenie małych dostępów z delikatnym nastawieniem pośrednim i cechami stabilizatorów wewnętrznych (LISS i LCP) znacznie wspomogło stosowanie MIO i jest obecnie optymalnym sposobem zespalania wielu złamań.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]