W piątek 9 maja rozpoczęła się dwudniowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Innowacje w Ratownictwie Medycznym”.

Wśród poruszanych pierwszego dnia tematów znalazły się m.in.:

•          Prawdy i mity w ratownictwie medycznym, czyli jak jest a jak widzą to inni
  •          Aspekty medyczne w międzynarodowych misjach grup poszukiwawczo-ratowniczych
  •          Pozaustrojowe metody leczenia hipotermii głębokiej
  •          Bóle brzucha –badanie podmiotowe
  •          Karta ratownicza
  •          Medyk pola walki - misje medyczne
  •          Działania zespołu medycznego ds. reagowania w sytuacjach kryzysowych na świecie
  •          Nowoczesne rozwiązania tamowania krwotoków
  •          Kontrowersje wokół kołnierza szyjnego
  •          Bezpieczeństwo prawne a dokumentacja medyczna.

Konferencji towarzyszyły pokazy:

• Pokaz ratownictwa chemicznego oraz prezentacja sprzętu specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego PSP z Katowic-Piotrowic
  • Pokazy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej: „praca przewodnika z psem” (GPR OSP Dąbrówka Mała, GPR OSP Jastrzębie Zdrój)
  • Pokazy GOPR  (GOPR- Grupa Beskidzka)

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]