V Ogólnopolskie Zawody Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym
Konferencja Naukowo-Szkoleniowa  „Innowacje w Ratownictwie Medycznym”
9-11 maja 2014 r.

20 zespołów z całej Polski zmierzy się w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym, które odbędą się w dniach 9-11 maja na terenie kampusu Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ligocie.

Mistrzostwa są doskonałą okazją do wymiany poglądów, zdobycia nowej wiedzy, a przede wszystkim sprawdzenia swoich umiejętności i możliwości. W tym roku zaszczyt organizowania zawodów przypadł w udziale Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach, gdyż to właśnie studenci tej uczelni zwyciężyli w ubiegłorocznych zmaganiach. Współorganizatorem została Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

W zawodach biorą udział zespoły trzyosobowe pod okiem swoich opiekunów. Zawodnicy  muszą wykonać zadania praktyczne, będące symulowanymi akcjami ratunkowymi.  Konkurencje będą oceniane na podstawie aktualnie obowiązujących wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji, ALS, EPLS i ITLS.

Zawodnicy zmierzą się z 6 zadaniami. Pierwsze z nich odbędzie się w nocy 9 maja. Pozostałe konkurencje  zostaną przeprowadzone  10 maja.

Równolegle z zawodami odbywać się będzie konferencja naukowo-szkoleniowa Innowacje w Ratownictwie Medycznym.

Konferencji towarzyszyć będą pokazy:

•          Pokaz ratownictwa chemicznego oraz prezentacja sprzętu specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego PSP z Katowic-Piotrowic
  •          Pokazy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej: „praca przewodnika z psem” (GPR OSP Dąbrówka Mała, GPR OSP Jastrzębie Zdrój)
  •          Pokazy GOPR  (GOPR- Grupa Beskidzka)

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]