W dniach 24 – 26. 04. 2014 r. odbyło się w Lipowej, siedzibie gminy w pięknym powiecie żywieckim, siódme Międzynarodowe Sympozjum „Koksartroza”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zespół Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a głównymi tematami były: endoprotezoplastyka stawów biodrowych po złamaniach miednicy, endoprotezoplastyka stawów biodrowych w powikłaniach osteosyntezy złamań bliższego końca kości udowej oraz operacyjne leczenie złamań okołoprotezowych stawu biodrowego. Dobór zagadnień nie był przypadkowy, albowiem wymagania współczesnej traumatologii, zwłaszcza w leczeniu ciężkich uszkodzeń ciała i chorych w wieku podeszłym, stale rosną i stanowią coraz większe wyzwania. Na szczęście stwarzają też, wraz z rozwojem tej dyscypliny medycznej, coraz skuteczniejsze możliwości niesienia pomocy pacjentom.  Zaproponowane kierunki wymiany poglądów uzupełniła tradycyjnie już Sesja Tematów Wolnych. Sympozjum odbyło się pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Patronatem Honorowym wybitnych osobistości naszego regionu: Wojewody Śląskiego – Piotra Litwy, Prezydenta Katowic – Piotra Uszoka, Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – Przemysława Jałowieckiego i Dyrektor SPSK nr 7 SUM GCM – Klaudii Rogowskiej. Wzorem poprzednich lat zaprosiłem do udziału w Sympozjum wybitnych Gości z zagranicy i kraju, w przekonaniu,  że podzielą się z  Uczestnikami bogatymi doświadczeniami zawodowymi oraz wezmą aktywny udział w konstruktywnej i twórczej dyskusji. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. profesorowie: Roberto Binazzi z Włoch, Steno Boris ze Słowacji, Pieter Byn z Belgii, Julian Chouteau z Francji, Harmuth Kiefer i Rudiger Volkmann z Niemiec oraz Robert Streicher ze Szwajcarii. Pragnę wyrazić nadzieję, że „Koksartroza VII” była dla Uczestników atrakcyjna i stała się okazją do rozpropagowania ważnych osiągnięć Naszej specjalizacji oraz stworzyła forum wymiany koncepcji leczniczych i  impuls do podjęcia nowych zadań badawczych. Wierzę również, że tzw. imprezy towarzyszące (zwiedzanie Browaru Żywieckiego z kolacją w pięknej Sali Gościnnej oraz kolacja regionalna w następnym dniu w Karczmie Żywieckiej) pozostawią na długo miłe wspomnienia oraz jeszcze raz potwierdzą śląską gościnność.

Prof. dr hab. n. med. Damian Kusz
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Naukowego Sympozjum