The School of Public Health was established in 2002 as one of the schools of the Medical University of Silesia. Our school currently provides opportunities to study public health and dietetics at the bachelor’s and master’s levels. At the beginning of the academic year 2014/15, we have launched PhD studies as well as bachelor and master degree studies in English.

In the field of research, our school’s employees conduct numerous research projects in areas such as: epidemiology, environmental health, biostatistics, health promotion, health policy and politics, health economics, health care management, and nutrition. Since the school was established, we have achieved a number of successes at the national and international levels. These include conducting and participating in research projects financed by polish institutions such as the Ministry of Health or Polish National Science Centre, as well as international ones, such as the European Commission. This wide set of achievements has allowed us to become a leading public health research center in Poland.

The procedure for admission for the winter semester 2017/2018 will start on 1st July 2017 and will end 31st August 2017. The School of Public Health qualification procedure covers the bachelor and master degree studies in public health and master degree studies in dietetics. For more details concerning the terms and procedures of admission to the English language program offered at the School of Public Health in Bytom please contact:

Admission Committe of the School of Public Health

Mariusz Geremek