image Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Szukaj

 
 
Zmiana rozmiaru tekstu:

Tematy zajęć. Uniwersytet Licealisty. Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM w Katowicach. 65h zajęć (30h seminariów, 35h ćwiczeń).

ZDROWIE PUBLICZNE (5h seminariów)

 1.  Zdrowie Publiczne – cele, zadania, różnice między medycyną zapobiegawczą a naprawczą.
 2.  Styl życia a zdrowie
  1. odżywianie,
  2. aktywność ruchowa,
  3. uzależnienia (alkoholizm, narkomania, lekomania, nikotynizm, siecioholizm, pracoholizm, zakupoholizm i inne)
  4. stres,
  5. higiena snu,
  6. zarządzanie czasem.
 3. Wybrane aspekty zdrowia jamy ustnej (dentofobia, promocja i edukacja zdrowotna w zakresie zdrowia jamy ustnej).

BIOCHEMIA (5h seminariów, 5h ćwiczeń)

 1. Enzymy – ich rola w metabolizmie. Kinetyka reakcji enzymatycznych. (2h)
  Ćwiczenia:  BHP w pracowni biochem. Czynniki wpływające na szybkość reakcji enzymatycznych. (2h)
 1. Krwiodawstwo oraz rola, rodzaje i powstawanie hemoglobiny. (1h)
  Ćwiczenia: Oznaczanie stężenia hemoglobiny i wykrywanie bilirubiny we krwi. (1h)
 1. Miażdżyca i otyłość – choroby cywilizacyjne XXI wieku. (1h)
  Ćwiczenia:   Podstawowe parametry lipidowe krwi. (1h)
 1. Znaczenie wolnych rodników w medycynie. (1h)
  Ćwiczenia:  Wolne rodniki - podstawowe metody analityczne. (1h)

GENETYKA, BIOLOGIA MOLEKULARNA I PARAZYTOLOGIA (5h seminariów, 10h ćwiczeń)

 1. Biologia rozwoju – różnicowanie zarodka. (1h)
  Ćwiczenia: Gametogeneza, bruzdkowanie i gastrulacja u kręgowców. (2h)
 1. Metoda analizy DNA. (1h)
  Ćwiczenia: Izolacja DNA z komórek nabłonka jamy ustnej. (2h)
 1.  Analizy molekularne znajdujące zastosowanie w medycynie. (1h)
  Ćwiczenia: Amplifikacja DNA metodą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). (2h)
 1.  Badania cytogenetyczne w diagnostyce chorób uwarunkowanych genetycznie. (1h)
  Ćwiczenia: Elektroforeza DNA. (2h)
 1.  Pasożyty krwi, płynów ciała i tkanek. (1h)
  Ćwiczenia: Znaczenie medyczne stawonogów pasożytniczych i alergogennych. (2h)

CHEMIA (5h seminariów, 5h ćwiczeń)

 1. pH słabych elektrolitów i roztwory buforowe w medycynie. (2h)
  Ćwiczenia: BHP w laboratorium chemicznym, ćwiczenia wprowadzające. (1h)                     

 2. Makro i mikroelementy w organizmie człowieka. (1h)
  Ćwiczenia: Pomiary pH wybranych roztworów i płynów ustrojowych. (2h)

 3. Izomeria związków bioorganicznych. (2h)
  Ćwiczenia: Reakcje charakterystyczne biologicznie ważnych związków organicznych. (2h)

           

ANATOMIA (5h seminariów, 10h ćwiczeń)

 1. Kości, stawy, mięśnie - Czynny i bierny narząd ruchu. Budowa kości, rola układu kostnego. Typy połączeń kości. Grupy czynnościowe mięśni szkieletowych.
 2. Układ krążenia - Budowa serca, układ bodźcotwórczy, unaczynienie i unerwienie serca. Schemat krążenia dużego i małego. Naczynia włosowate, sieć dziwna, układ wrotny. Położenie, budowa i funkcja śledziony.
 3. Układ oddechowy - Górne drogi oddechowe: budowa jamy nosowej, gardła i krtani. Funkcje oddechowe i węchowe jamy nosowej. Powstawanie dźwięku. Dolne drogi oddechowe: tchawica, oskrzela, podział drzewa oskrzelowego, pęcherzyki płucne. Funkcje oddechowe i  ochronne dróg oddechowych. Płuca, opłucna i jama opłucnej. Pojęcie śródpiersia. Mechanizmy oddychania zewnętrznego.
 4. Układ pokarmowy - Budowa jamy ustnej, gruczołów ślinowych, gardła i przełyku. Przygotowanie kęsa pokarmowego i etapy połykania. Budowa i funkcje żołądka, jelita cienkiego, wątroby i trzustki. Trawienie mechaniczne i chemiczne pokarmów oraz ich wchłanianie. Budowa i funkcje jelita grubego, odbytnicy i kanału odbytu. Formowanie mas kałowych.
 5. Układ nerwowy - Podział anatomiczny i czynnościowy układu nerwowego. Podstawowe pojęcia (neuron, istota biała, istota szara, jądro, zwój, nerw obwodowy). Budowa nerwu rdzeniowego. Pojęcie jednostki ruchowej i odruchu. Układ koordynacyjno ruchowy. Układ informacyjno-poznawczy i układ limbiczny. Organizacja strukturalna oka i ucha. Nerwy czaszkowe, podział i zakres unerwienia.
 6. Układ dokrewny -    Przysadka mózgowa i podwzgórze. Tarczyca i przytarczyce. Nadnercza. Wysepki trzustkowe. Grasica.

FIZJOLOGIA (5h seminariów, 5h ćwiczeń)

 

 1.  EKG, EEG –  enigmatyczne akronimy i tajemnicze wykresy, całkiem prostych aktywności komórek. (1h seminarium, 1h ćwiczeń). 

Opis: Często wykonujemy badania EKG lub EEG i patrząc na ilość podłączanych do naszego ciała kabelków nie mamy najmniejszej ochoty zastanawiać się do czego służą, zwłaszcza że o dodatkowy ból głowy przyprawiają nas wykresy, które generowane są przez te skomplikowane urządzenia. Jednak, nie taki diabeł straszny… Jaka jest zasada działania elektrokardiografu i elektroencefalografu i czy z tych „bazgrołów” da się coś odczytać ? Przekonajcie się sami ! 

 1. Otyły jak… szczur !? Jak zwierzęta pomagają nam walczyć z otyłością ? (1h seminarium)

Opis: Sztaby naukowców głowią się nad rozwiązaniem setek problemów zdrowotnych  jakie związane są z nadwagą i otyłością. W zmaganiach pomagają im m.in. zwierzęta. Zwierzęce modele badawcze są niezmiernie użyteczne i to właśnie dzięki nim wiemy coraz więcej o wielu chorobach związanych ściśle z otyłością i nadwagą.  Poznajcie naszych sprzymierzeńców. 

 1. Wiedza, emocje, intuicja: Czy powinniśmy ufać własnym zmysłom ? (1h seminarium, 2h ćwiczeń).

Opis: Dlaczego węgiel oglądany w pełnym świetle wygląda jak biały? Dlaczego biała kartka w półcieniu przybiera kolor szary? Czy zawsze biały kwiat na pewno jest biały? Dlaczego parząc na niektóre przedmioty nieożywione widzimy twarze? Dlaczego patrząc na skrzyżowania białych pasów widzimy szare pulsujące kropki? Czy zawsze możemy opierać się na własnych zmysłach w ocenie i interpretacji świata ? Jak wiedza o funkcjonowaniu naszego mózgu używana jest by zrobić z nas dobrych konsumentów ?  Zapraszamy na wykład oraz warsztaty, podczas których pokażemy Wam sekrety zmysłów oraz fascynujący świat funkcjonowania mózgu. 

 1. Jak działa ludzkie oko i ucho ? (1h seminarium, 1h ćwiczeń).

Opis: Nasze oczy ciągle skierowane są na monitory i telewizory – tego wymaga współczesne życie. Coraz częściej skarżymy się na problemy związane ze wzrokiem. Jak dbać o narząd wzroku  by działał sprawnie i nie męczył się za szybko ? Fizjologia wyjaśniając funkcjonowanie narządu wzroku wskazuje kilka użytecznych metod. 

 1. Chcę być sprawny, chcę być silny - czyli jak dbać o formę ?  (1h seminarium, 1h ćwiczeń).

Opis: Wysiłek fizyczny jest specyficznym stanem naszego ciała, podczas którego organizm zmienia wiele swoich czynności dostosowując się do pracy, którą jest zmuszony wykonać. Jak sprawić by wysiłek fizyczny służył naszemu zdrowiu ? Jak działa nasz organizm podczas wysiłku fizycznego ? Czy masz dobrą formę ? Na te wszystkie pytania odpowiada fizjologia !

 

 

image
 

Wydział Lekarski z OLD - Zabrze

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Lekarski - Katowice

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Farmaceutyczny

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Zdrowia Publicznego

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

SUM © 2017

 

 

 

logo sum bottom

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.