WNoZ

Wydział Opieki i Oświaty Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powołano decyzją Senatu 28 marca 2001 roku. Powstał na bazie istniejącego przy Wydziale Lekarskim w Katowicach Oddziału Pielęgniarskiego. Władze Uczelni realizując Rządowy Program Transformacji Kształcenia Pielęgniarek i Położnych oraz uczestnicząc w procesie istotnych przewartościowań organizacji i zadań ochrony zdrowia w naszym kraju, powołały wydział kształcący w zawodach medycznych niezbędnych w zmieniającej się rzeczywistości.

W zaadaptowanym budynku w Katowicach przy ul. Medyków 12 mają swoją siedzibę liczne katedry i zakłady naukowe. Ponadto znajdują się tam pracownie specjalistyczne, sale seminaryjne oraz Dziekanat.

Uchwałą Senatu Nr 12/2005 z 28 września 2005 zmieniono dotychczasową nazwę Wydziału na „Wydział Opieki Zdrowotnej”, a następnie Uchwałą Senatu Nr 165/2012 z dnia 24.10.2012 na „Wydział Nauk o Zdrowiu”.

Organizatorem Wydziału, jego pierwszym zwierzchnikiem, a także Dziekanem w kadencji 2002-2005 oraz 2005-2008 był Pan prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior. Dziekanem wybranym na kadencję 2008-2012 oraz 2012-2016 była Pani prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta. Obecnie funkcję tę pełni Prof. dr hab. n. med. Jan Duława.

Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk medycznych w dyscyplinie medycyna, uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk o zdrowiu oraz uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk o zdrowiu.

19 kwietnia 2010 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Dydaktycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Centrum powstało w wyniku adaptacji pomieszczeń po byłej stołówce banku, przy ul. Medyków 12c. W Centrum znajduje się 5 sal dydaktycznych, w tym 3 sale seminaryjne na 48 osób, 1 sala ćwiczeniowa, 1 sala wykładowa na 140 osób. Wszystkie sale dydaktyczne w Centrum są wyposażone w projektory i ekrany multimedialne.

23 października 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego Centrum Sportowego Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu mieszczącego się na terenie kampusu uczelni w Katowicach-Ligocie. W budynku znajduje się wielofunkcyjna sala gimnastyczna wraz z przestronnym zapleczem sanitarnym, sala fitness, pomieszczenia do aktywności ruchowej adaptowanej i sportu osób niepełnosprawnych, a także sale dydaktyczne. W jednostce odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego dla wszystkich kierunków na wydziałach: Nauk o Zdrowiu w Katowicach, Lekarskim w Katowicach, Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu oraz Zdrowia Publicznego w Bytomiu.

W nowym budynku są prowadzone także zajęcia dla studentów fizjoterapii, m.in. aktywność ruchowa adaptowana, sport osób niepełnosprawnych, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych oraz aktywna rehabilitacja. W obiekcie odbywają się również treningi sekcji Akademickiego Związku Sportowego SUM takich jak: piłka koszykowa, piłka ręczna, piłka siatkowa, fitness, tenisa stołowego oraz treningi na siłowni.