17 grudnia 2015 r. w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu potwierdzającego nadanie Uczelni tytułu "International Training Center".

Ze strony  American Heart Association (AHA)obecni byli: Glenn M. Vanden Houten, dyrektor Regionalny AHA na Europę i Afrykę oraz Katarzyna Ostręga – przedstawiciel AHA w Polsce. Śląski Uniwersytet Medyczny reprezentowała Prorektor ds. Studiów i Studentów prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik. Obecni byli również przedstawiciele władz Wydziałów SUM: Dziekan Wydziału Lekarskiego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Jan Zejda, Prodziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu dr hab. n. med. Zenon Czuba, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach prof. dr hab. n. med. Czesław Marcisz,  Prodziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu dr hab. n. techn. Danuta Wiechuła, a także  studenci SUM.

Śląski Uniwersytet Medyczny to pierwsza uczelnia wyższa w Polsce, która otrzymała tytuł Międzynarodowego Centrum Treningowego AHA. Otwiera to przed studentami wszystkich kierunków SUM możliwość uczestniczenia w szkoleniach z zakresu Basic Life Support (Podstawowe Zabiegi Resuscytacyjne), Advanced Cardiac Life Support (Zaawansowane Zabiegi Resuscytacyjne u dorosłych ) oraz Pediatric Advanced Life Support (Zaawansowane  Zabiegi Resuscytacyjne u dzieci).

Każdy uczestnik szkolenia uzyskuje po jego zakończeniu i zdaniu egzaminu międzynarodowy certyfikat uznawany w szpitalach na całym świecie.

Ponadto, w ramach porozumienia zostanie wyszkolona kadra dydaktyczna spośród pracowników SUM, co daje możliwość ujednolicenia programów nauczania z zakresu zabiegów resuscytacyjnych na wszystkich kierunkach.