SWISS CONTRIBUTION

Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców (KIK-33)

Czas realizacji projektu 15.11.2013 – 31.12.2016

Nazwa programu, w ramach którego projekt jest realizowany Szwajcarsko - Polski Program Współpracy (SPPW)

Informacje o projekcie

Celem projektu jest obniżenie częstotliwości  występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat oraz wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej poprzez edukację w odpowiednich grupach docelowych. Bezpośrednim działaniem edukacyjnym zostanie objęta grupa ponad 1700 przedszkoli, a do dodatkowych 5000 placówek zostaną skierowane działania pośrednie. Docelowo liczba dzieci objętych różnymi formami edukacyjnymi wyniesie co najmniej
300 000.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (Partner nr 9) w ramach Projektu w województwie śląskim obejmie działalnością edukacyjną bezpośrednio 288 placówek przedszkolnych, w tym 14 400 dzieci, 1152 nauczycieli/wychowawców oraz 2880 rodziców.

Prowadzona działalność edukacyjna dzięki podniesieniu świadomości zdrowotnej beneficjentów (małych dzieci, rodziców, opiekunów, wychowawców/nauczycieli przedszkolnych, personelu medycznego) wpłynie na poprawę zachowań prozdrowotnych w odniesieniu do przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustnej wraz z uwzględnieniem preparatów fluorkowych (past do zębów
z zawartością fluoru również przez młodsze dzieci), wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych (rodzaj diety) uwzględniających skład i sposób żywienia (pory dnia, częstość i konsystencja posiłków), przeciwdziałanie szkodliwym nawykom mającym wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i okolicznych tkanek przez zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na problemy związane z profilaktyką stomatologiczną. Ponadto w środowisku rodzinnym oraz instytucji nauczania i wychowania będzie  promowała  równoległe współdziałanie ze stomatologiem i pediatrą w zakresie przeciwdziałania chorobom jamy ustnej, w szczególności próchnicy.

Realizatorzy projektu

Partner  nr 1  Lider Projektu - Uniwersytet Medyczny im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Partner  nr 2  Projektu  - Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Partner  nr 3  Projektu  - Gdański Uniwersytet Medyczny