godziny otwarcia:
wtorek – 11.00-16.00
środa, czwartek, piątek – 11.00-15.00
poniedziałek, sobota, niedziela – nieczynne
(po uzgodnieniu telefonicznym możliwość zwiedzania w innym terminie)

OFERTA EDUKACYJNA

•   oprowadzanie po wystawie stałej „Paweł Steller – katowiczanin z wyboru” – 12 zł
    •    oprowadzanie obejmuje również wystawy czasowe
  •   lekcja muzealna – 32 zł
    •    „Paweł Steller – katowiczanin z wyboru”
    •    „Władysław Skoczylas – mistrz Pawła Stellera”
  •   warsztaty plastyczne (po wcześniejszym uzgodnieniu) – 20 zł
    •    techniki graficzne
    •    rysunek
    •    spotkanie z książką

ZAPRASZAMY!

Pierwsza katowicka Noc Galerii
25 września 2015 roku

19.00 – prelekcja na temat japońskiego teatru obrazkowego Kamishibai

21.00 – Kamishibai – bajka dla dorosłych

Prelekcję i bajkę przedstawi Pani Zofia Piątkowska-Wolska z Wydawnictwa Tibum.

Tibum logo

Wydawnictwo Tibum

Tibum logo

Zapraszamy na warsztaty ilustracji
i opowiadania Kamishibai
dla dzieci w grupach wiekowych 3-6 i 7-12

W czasie warsztatów dzieci uczestniczą w seansie głośnego czytania Kamishibai.

Następnie same czytają lub opowiadają przy pomocy magicznej skrzynki Kamishibai.
Dzieci wspólnie z prowadzącym analizują przeczytaną historię, zastanawiają się nad jej sensem i nad możliwymi jej zakończeniami.

Kolejnym etapem warsztatów jest ilustrowanie przez dzieci karty ilustracyjnej Kamishibai ze swoim autorskim zakończeniem poznanej opowieści.

Po wykonaniu planszy każde z dzieci przygotowuje własną indywidualną prezentacje ilustracji za pomocą teatrzyku Kamishibai.

Terminy warsztatów
(decyduje kolejność zgłoszeń)

• 22 września (wtorek), godz. 10.30-12.00 (grupa do 25 osób)
  • 20 października (wtorek), godz. 10.30-12.00 (grupa do 25 osób)
  • 24 października (sobota), godz. 10.30-12.00 (grupa do 25 osób)

20150914 Plakat MHK

Zapraszamy na wykłady i warsztaty,
które odbędą się w ramach wystawy
„Styl japoński – styl piękny. Ula i Kazu”

6 października (wtorek), godz. 16.00
Bi. Piękno i kategorie estetyczne w sztuce Japonii

12 października (poniedziałek), godz. 16.00
Bijinga. Portrety pięknych kobiet

18 października (niedziela), godz. 11.00-12.30
warsztaty dla dzieci:
Piękno lalki japońskiej

23 października (piątek), godz. 16.00
Zodiak chiński. Symbole w sztuce Orientu. Metajęzyk

Więcej informacji poniżej
STYL JAPOŃSKI – STYL PIĘKNY
ULA I KAZU
kurator: Urszula Imamura

25 września – 23 października 2015

Wystawa przygotowana z okazji 30-lecia Towarzystwa Polsko-Japońskiego im. Akiry Kurosawy w Katowicach

Fenomen Japonii. Co jest tajemnicą ogólnoświatowej fascynacji krajem i kulturą tego wyspiarskiego narodu na krańcach wielkiego świata? Kraju, który dla reszty świata odkryty został dopiero w drugiej połowie XIX wieku... Kraju, który nie posiada żadnych bogactw naturalnych, a jego największym majątkiem są ludzie! Kraju kontrastów, gdzie ciągle żywe tradycje od stuleci żyją w absolutnej harmonii z najnowocześniejszymi wynalazkami techniki współczesności! Narodu, który stworzył kulturę na wyżynach doskonałości i ludzi, których potrzeba piękna i estetyki stworzyła sztukę zapierającą dech w piersiach!

A co nas, Polaków, może łączyć z Japonią?! Dwa narody i dwa kraje oddalone od siebie tysiącami kilometrów? O odmiennej historii, tradycji, kulturze, mentalności? Wydawać by się mogło, że nic nie łączy tych odległych nacji, a wszystko dzieli! A jednak! Od pewnego czasu obserwujemy  nasilające się ustronne fascynacje i wzmożoną potrzebę kontaktów. Polacy interesują się japońskimi sztukami walki i kodeksem wojownika, a Polki z uwagą studiują tajemnice pięknych kompozycji roślinnych ikebany, a w zaciszu własnej kuchni próbują rolować norimaki na sushi... W Japonii zaś coraz większe zainteresowanie budził komunistyczny kraj o tysiącletniej historii, w którym mieszkają najpiękniejsze dziewczęta na ziemi i nigdzie indziej nie znajdziesz lepszych żon! I to, co najważniejsze! W Polsce przecież urodził się prawdziwie japoński kompozytor Chopin! Twórca najbliższych duszy japońskiej mazurków, polek, walców i polonezów!

No i tak z latami coraz więcej mamy prawdziwych samurajów w kraju nad Wisłą, natomiast szkoły muzyczne w Japonii kształcą najliczniejszą grupę wirtuozów fortepianu!

Prezentowana w Muzeum Historii Katowic podwójna wystawa malarstwa znakomitych artystów młodego pokolenia: Urszuli Tekieli (absolwentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie) oraz Masakazu Miyanaga (wykształconego w Japonii malarza, od wielu lat mieszkającego i tworzącego w Polsce) ma na celu ukazanie wzajemnych fascynacji i inspiracji czerpanych z bogactwa sztuki całego świata. To, co w postmodernistycznej epoce jest cechą charakterystyczną w kreacji hybrydycznych dzieł zespalających harmonijnie elementy formalne i tematyczne w jednorodną estetycznie całość, możecie Państwo zaobserwować w prezentowanych  pracach: Japończyka malującego w niezwykle trudnej technice włoskiej tempery kompozycje z zastosowaniem symboliki chińskiego zodiaku, wzbogaconych łacińskimi sentencjami na modłę orientalnych cytatów z chińskiej poezji w treści obrazu oraz polskiej malarki zafascynowanej kubizującą formą Tamary Łempickiej, której idealizujące, bezosobowe portrety pięknych kobiet, jak japońskie BIJINGA, zawieszone są w umownej przestrzeni i udekorowane  przedmiotami rodem z muzealnych kolekcji Feliksa Manggha Jasieńskiego! Ich cechą wspólną jest dekoracyjność, estetyzm oraz nawiązanie do japońskich kryteriów piękna z epoki Ogaty Korina oraz szkoły RINPA.

kurator wystawy
Urszula Imamura
emerytowany kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie

Imprezy towarzyszące