Baner Francja

STYPENDIA RZĄDU FRANCUSKIEGO DLA STUDENTÓW I DOKTORANTÓW

Uprzejmie informujemy, iż Ambasada Francji oraz Instytut Francuski w Polsce przyjmują kandydatury w ramach programu stypendiów rządu francuskiego na rok akademicki 2017-2018.

Stypendia Rządu Francuskiego (BGF) finansują i ułatwiają pobyt we Francji wybitnym polskim studentom oraz naukowcom. W obecnej edycji programy stypendialne umożliwiają polskim studentom sfinansowanie studiów we Francji na poziomie Master 2 (BGF Master 2gi rok) lub Podwójnego doktoratu (BGF Doctorat en cotutelle) realizowanego między Francją i Polską.

• Stypendium rządu francuskiego BGF Master 2 skierowane są do polskich studentów, którzy chcieliby kontynuować naukę we Francji na ostatnim roku studiów magisterskich (2-gi rok Master) na uniwersytecie, bądź innej uczelni wyższej. Czas trwania stypendium wynosi od 1 do 10 miesięcy w trakcie trwania roku akademickiego.
  • BGF Doktorat Cotutelle (tzw. podwójny doktorat) przeznaczony jest dla polskich studentów, pragnących uzyskać stopień naukowy doktora jednocześnie we Francji i w Polsce pod opieką dwóch promotorów, polskiego i francuskiego. Dotyczy wszystkich kierunków studiów oprócz medycyny, która podlega pod specjalny, odrębny program stypendialny. Stypendium pokrywa koszt trzech pobytów we Francji w ciągu trzech lat, od 1 do 5 miesięcy w każdym roku akademickim. Maksymalny czas trwania stypendium to 15 miesięcy.

Stypendyści BGF Master 2 oraz BGF Doktorat Cotutelle otrzymują ok. 767 € (netto) za każdy miesiąc spędzony we Francji (stypendium jest wpłacane na konto założone w banku we Francji).

Wnioski o przyznanie stypendium Master 2 oraz Podwójnego doktoratu można składać w nieprzekraczalnym terminie do 5 marca 2017 r. w wersji elektronicznej do Ambasady Francji w Polsce na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz w wersji papierowej do Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej w Warszawie. Formularz zgłoszeniowy wypełnia się w języku angielskim lub francuskim.

W przypadku stypendium BGF Master 2 przed wyjazdem do Francji stypendysta musi złożyć zaświadczenie z uczelni (podpisane przez osobę uprawnioną lub szefa wybranego kierunku studiów) potwierdzające zgodność dossier kandydata z wybranym przez niego kierunkiem. Ponadto jednym z załączników do wniosku jest list referencyjny opiekuna naukowego stypendysty. Natomiast w przypadku chęci skorzystania z BGF Doktorat Cotutelle przed pierwszym wyjazdem stypendysty do Francji powinna zostać podpisana tzw. Umowa Cotutelle, która określa warunki prowadzenia badań na uczelni. Umowa jest zawierana pomiędzy obiema uczelniami i stypendystą.
W razie braku zawartej umowy należy dostarczyć zaświadczenie podpisane przez promotorów doktoratu z obu uczelni.

Szczegółowa prezentacja programów stypendialnych, warunki kwalifikacji kandydatów, a także wzór aplikacji do pobrania znajdują się na stronie Instytutu Francuskiego w Polsce w rubryce Stypendia ( http://www.institutfrancais.pl/pl/prezentacja ).

[Przesłano przez: Katarzyna Stojka]