Nowe perspektywy pracy – nowoczesne kierunki studiów na WZP SUM

Wydział Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach rozpoczął nabór na studia w roku akademickim 2015/16. Wydział, w odpowiedzi na oczekiwania rynku pracy oraz potrzeby sygnalizowane przez studentów, proponuje nowe i atrakcyjne specjalności kształcenia. W ramach studiów pierwszego stopnia studenci będą mieli możliwość wybrania specjalności higiena dentystyczna, przygotowującej absolwentów do pracy w zdobywającym coraz większą popularność zawodzie.

Drugą nowością jest specjalność zarządzanie ryzykiem zdrowotnym. Stworzona została głównie z myślą o specjalistach z obszaru administracji publicznej, odpowiedzialnych za nadzór sanitarno-epidemiologiczny oraz ochronę środowiska. Specjalność ta prowadzona będzie w trybie piątkowo-sobotnim, dzięki czemu kształcenie w komfortowym trybie będą mogły podjąć osoby pracujące.

Z kolei w ramach studiów drugiego stopnia Wydział proponuje studentom specjalność ratownictwo specjalistyczne. Utworzono ją z myślą o osobach posiadających już kwalifikacje zawodowe w dziedzinie ratownictwa medycznego, a ukończenie takich właśnie studiów kierunkowych będzie warunkiem rekrutacji na powyższą specjalność. W ramach tych studiów ratownicy zyskają możliwość nabycia dodatkowych kwalifikacji koniecznych do wykonywania zadań w obrębie specjalistycznych systemów ratownictwa, takich jak ratownictwo górnicze. Realizacja zadań dydaktycznych odbywać się będzie we współpracy ze jednostkami funkcjonującymi w obrębie specjalistycznych systemów ratowniczych, takimi jak Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego oraz jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

Drugą nowością w ramach studiów magisterskich jest specjalność zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowozależnych, która, podobnie jak zarządzanie ryzykiem zdrowotnym, realizowana będzie w trybie piątkowo-sobotnim.

Wydział nie tylko rozwija swoją ofertę edukacyjną, ale stara się także, aby warunki do studiowania były na jak najwyższym europejskim poziomie. Wyremontowany został kampus SUM w Zabrzu – Rokitnicy i wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt w Polsce. Teraz  przyszła pora na bytomski budynek zlokalizowany przy ul. Piekarskiej 18, który dzięki środkom unijnym pozyskanym przy wsparciu Urzędu Miasta Bytom poddawany jest właśnie kompleksowym pracom remontowym. Po tych działaniach poprawi się nie tylko estetyka zaniedbanego budynku ale i komfort pracy oraz nauki uczących się tu studentów.

[Przesłano przez: Magdalena Syrkiewicz-Świtała]