17 kwietnia 2018r wszyscy chętni mogli zapoznać się z ofertą Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pokazy, warsztaty, a także spotkania z wykładowcami i studentami Wydziału przygotowano głównie z myślą o przyszłych maturzystach, którzy zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów. Podczas Dnia Otwartego uczniowie mogli się przekonać, że nauki ścisłe da się lubić, a przygoda z biologią chemią i farmacją może być fascynująca. Na warsztatach młodzież miała okazję m.in. zaplanować, przeprowadzić i wyciągnąć wnioski z samodzielnie przeprowadzonych ćwiczeń. Oferta warsztatów  była bardzo bogata.

Program warsztatów:

1. Katedra i Zakład Genetyki Medycznej: Co w genach piszczy?.
  2. Zakład Chemii Analitycznej, Koło Naukowe: Poczuj chemię do chemii.
  3. Katedra i Zakład Immunologii i Serologii: Co kryje kropla krwi?
  4. Katedra Farmacji Stosowanej. Zakład Technologii Postaci Leku: Maści i kremy – kosmetyki czy lek?.
  5. Katedra i Zakład Biochemii: Biochemiczny escape room.
  6. Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa: Rośliny w służbie zdrowia i urody.
  7. Katedra i Zakład Biofarmacji: Chemia jest piękna, a farmacja jeszcze piękniejsza.
  8. Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Biomedycznych: Czym jest podczerwień?
  9. Katedra Chemii Organicznej: Niezwykła chemia organiczna.
  10. Katedra i Zakład Biofizyki: Wolne rodniki w farmacji i medycynie.
  11. Zakład Parazytologii: Kleszcze i ... coś jeszcze.
  12. Zakład Biotechnologii i Inżynierii Genetycznej: Molekularna strona życia komórek - co oferuje biotechnologia?
  13. Biblioteka: Biblioteka  oknem na świat.
  14. Katedra i Zakład Mikrobiologii i Wirusologii: Połknij bakcyla!
  15. Katedra i Zakład Biologii Molekularnej: Co w nas  drzemie?- analiza składu ciała, Czy białko to tylko jajko?
  16. Katedra i Zakład Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej: Przygoda w medycznymlaboratorium diagnostycznym.
  17. Katedra i Zakład Toksykologii i Bioanalizy: Jakość wody w naszym środowisku.
  18. Katedra i Zakład Patologii: Patologia jako źródło wiedzy o chorobie.
  19. Zakład Chemii Ogólnej i Nieorganicznej: Po prostu nie pal.
  20. Katedra Analizy Instrumentalnej: Spektrometr nie wróżka – prawdę Ci powie.
  21. Zakład Farmacji Aptecznej Katedry Farmacji Stosowanej: Apteczne rewolucje.
  22. Katedra Farmakognozji i Fitochemii: Farmakognozja od kuchni.
  23. Katedra i Zakład Chemii i Analizy Leków: Ile jest leku w leku?
  24. Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej: Kolorowa chemia.
  25. Studenckie Towarzystwo Naukowe: Prezentacja naukowej działalności STN SUM.

W sumie Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu SUM w Katowicach odwiedziło ponad pół tysiąca osób z 43 szkół.

[Przesano przez: Wanda Suchecka]

SUM © 2016-2018