Witamy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku SUM. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Książkę „Wzgórze psów” Jakuba Żulczyka przedstawi dr hab. Adam Regiewicz – profesor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej. Zajmuje się analizą zjawisk na pograniczu literaturoznawstwa i komparatystyki kulturowej, m.in. transkulturowym badaniem średniowieczności (mediewalizm), semiotyką i antropologią audiowizualności i nowych mediów oraz relacjami chrześcijaństwa i kultury współczesnej, a także antropologią odgłosów i retorycznością teorii literatury. Ostatnio opublikował książkę „Pomiędzy zbrodniami. Komparatystyka na tropie kryminału” (2017).

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski
Fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska

O książce:
Dojrzała książka autora kultowych powieści „Ślepnąc od świateł” i „Zrób mi jakąś krzywdę” oraz współtwórcy serialu „Belfer”.

Zimna, ciemna warmińsko-mazurska prowincja. Na jej tle doskonale skonstruowany mroczny thriller: zaskakujący, niepokojący, wciągający od pierwszej strony. Ale to tylko najprostsze odczytanie nowej powieści Żulczyka. Tajemnicze zaginięcia ludzi, makabryczne odkrycia związane z ich odnalezieniem, dramat rodzinny głównego bohatera to pretekst do mistrzowsko nakreślonego portretu lokalnej społeczności oraz uwikłanej w miejscowe układy rodziny. Żulczyk pokazuje, jak ojcowie niszczą swoich synów, mężowie – żony, przyjaciele – przyjaciół. Zajmuje go pamięć o krzywdzie i wybiórczość tej pamięci. Prowincja Polski jako miejsce, w którym widać metafizyczną prawdę o „polskim losie” i Warszawa jako miejsce, gdzie przyjezdny z prowincji może wygrać albo przegrać, ale nie może spokojnie żyć. Czy karą za zło może być inne zło? Gdzie jest granica w wymierzaniu sprawiedliwości? Jak zwykle Żulczyka interesuje to, co kryje się pod powierzchnią.

25 stycznia 2018 r., godz. 17.00, Biblioteka Śląska (sala Benedyktynka), pl. Rady Europy 1, Katowice .Wstęp wolny! Zapraszamy!

[Przesłano przez: Agnieszka Synowiec-Wojtarowicz]

SUM © 2016-2018