Witamy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku SUM. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Miejsce: Katedra Pielęgniarstwa, Zakład Propedeutyki Pielęgniarstwa, ul. Francuska 20/24, 40-027 Katowice, (na terenie Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego)

Termin: 21.01.2016, godz. 11.00

Cel: Obchody Dnia Babcii Dziadka - czyli integracja pokoleń, dialog międzypokoleniowy, zwrócenie uwagi na mądrość, doświadczenie,  zdrowie, aktywność, ale również  potrzebę wsparcia, pomocy i opieki nad osobami starszymi oraz bezpieczeństwo osób starszych.

Uczestnicy:

•   babcie i dziadkowie,
  •   wnukowie i wnuczki -  przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum, liceum,

Sala nr 15
Cykl wykładów:

1. Co warto wiedzieć o tarczycy?
  2. Medycyna estetyczna
  3. „Babciu, to nie twój wnuczek” – o oszustwach metodą „Na wnuczka”
  4.  „Dojrzałe piękno”.

Sala nr 16
„Babcia uczy, babcia radzi, babcia opowiada”

- Hanna  Paszko - pielęgniarka i literatka, autorka opowiadania  „Historia o prawdziwej księżniczce”

„Badam się, więc jestem” – ścieżka zdrowotna

1. Analiza składu ciała – określenie wieku metabolicznego, pomiar masy ciała, określenie procentowego poziom tłuszczu, tkanki tłuszczowej, mięśniowej, zawartości wody w organizmie
  2. inne pomiary – ciśnienie itp.
  3. Konsultacje: - internistyczna, dermatologiczna,

„Zaopiekuję się Wami Babciu i Dziadku” –- ścieżka edukacyjna dla młodzieży

1. prezentacja skafandra geriatrycznego - dzięki któremu można sprawdzić jak będziemy funkcjonować za kilkadziesiąt lat w prostych sytuacjach życiowych. Skafander składa się z elementów imitujących najczęstsze dolegliwości pojawiające się w starszym wieku, specjalnych okularów ograniczających widzenie i zatyczek przytępiających słuch.

Opieka nad osobą starszą, obłożnie chorą - pokaz czynności z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań  (z możliwością udziału zainteresowanych w wykonywaniu umiejętności)
I stanowisko:

1. Ułożenie chorego w łóżku z zastosowaniem udogodnień.
  2. Techniki przemieszczania i przesuwania podopiecznego.

II stanowisko:

1. Słanie łóżka z chorym leżącym w łóżku.
  2. Zmiana bielizny osobistej i pościelowej.

III  stanowisko:

1. Toaleta ciała podopiecznego.
  2. Mycie włosów podopiecznemu leżącemu w łóżku.

IV stanowisko

1. Toaleta przeciwodleżynowa.
  2. Podstawy rehabilitacji ruchowej.

Kontakt do organizatorów:
Dr Halina Kulik – kierownik Zakładu Propedeutyki Pielęgniarstwa SUM: tel: 504 015 041
Agata Kalafarska – rzecznik prasowy SUM: tel: 606 802 783

[Przesłano przez: Agnieszka Synowiec-Wojtarowicz]