Witamy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku SUM. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Opera Śląska

Opera Śląska zaprasza

10. 10. 2015 R. (SOBOTA)  G. 18:00

„VERBUM NOBILE” - urokliwy obrazek rodzajowy przeniesiony na scenę z życia bardzo sarmackich i z natury patriotycznych dworków szlacheckich, pełen sentymentu opis polskiej wsi, cechuje się lekkością i bezpretensjonalnością, do której kompozytor i librecista włożyli sporo szczerego sentymentu. Nie inaczej było zapewne w przypadku jednoaktowego baletu „NA KWATERUNKU” z roku 1868. Akcja utworu rozgrywała się we wsi bretońskiej wśród żuawów, w muzyce pojawiły się motywy francuskich piosenek żołnierskich (kadryl żołnierski), a mazur otrzymał nazwę kadryla wiejskiego. Oryginalne libretto baletu z muzyką w całości skomponowaną przez Moniuszkę nie zachowało się. Utwór powrócił na scenę w 1931 roku z librettem spolszczonym przez choreografa Piotra Zajlicha, a kolejni realizatorzy wprowadzali dalsze zmiany dopasowując akcję do własnych koncepcji choreograficznych. I tym razem spektakl pojawił się na bytomskiej scenie w specjalnym opracowaniu libretta, którego podjął się reżyser i choreograf przedstawienia – HENRYK KONWIŃSKI.

DLA PAŃSTWA BILETY W SPECJALNEJ CENIE – 20 ZŁ!

Rezerwacja i sprzedaż:

Kasa biletowa- tel.: 32/39 66 815, 39 66 877; e-mail:

Dział Imprez i Reklamy- tel.: 32/39 66 808, 39 66 853; e-mail:

[Przesłano przez: A. Synowiec-Wojtarowicz]