Szanowni Państwo,

W PIERWSZY WEEKEND JESIENI MUZEUM ŚLĄSKIE WŁĄCZA SIĘ W OGÓLNOPOLSKĄ AKCJĘ „WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ”. W DNIACH 23–24 WRZEŚNIA OSOBY W WIEKU 60+ BĘDĄ MOGŁY ZAKUPIĆ BILET NA WYSTAWY ZA 1 ZŁ.

„Weekend seniora z kulturą" to tegoroczna odsłona kampanii „60+kultura" organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Seniorzy w całym kraju mogą w dniach 23-24 września skorzystać z oferty kulturalnej włączających się w akcję instytucji za darmo lub za symboliczną opłatę.

Muzeum Śląskie szczególnie zaprasza do zwiedzenia nowej wystawy „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych", inaugurującej działalność zrewitalizowanego budynku łaźni głównej. Wystawa ukazuje dzieje człowieka w kontekście towarzyszących mu roślin. Najważniejszymi elementami ekspozycji są oryginalne pozostałości roślin uprawnych pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Zobaczymy również pochodzące z wykopalisk przedmioty wykonane z roślin, takie jak tkaniny, talerze, sznury, instrumenty czy miotły, oraz współczesne produkty i przedmioty codziennego użytku.

Wystawa daje możliwość poznania pracy i dorobku Działu Archeologii, w tym Pracowni Bioarcheologii. To także wypełnienie luki związanej z brakiem muzeów historii naturalnej w Polsce.

Wśród wystaw stałych znajdują się m.in. bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 roku do współczesności oraz pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi - „Laboratorium przestrzeni teatralnych.
Przeszłość w teraźniejszości" oraz „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów", z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga o historii Górnego Śląska. Najmniejsza z ekspozycji - Galeria śląskiej sztuki sakralnej - wpisuje się w program wystaw stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska.

W przestrzeni Galerii plastyki nieprofesjonalnej można oglądać dwie ekspozycje czasowe. „Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla" to zapadające w pamięć scenki rodzajowe rozgrywające się w Szopienicach czy Nikiszowcu. Wyrazista osobowość i charakterystyczne malarstwo sprawiły, że Wróbel stawiany jest w jednym rzędzie z Teofilem Ociepką i Erwinem Sówką. Z kolei na twórczość Justyny Matysiak, jednej z najciekawszych przedstawicielek polskiego art brut, składają się rysunki wykonane cienkopisami z transparentnym tuszem.
Artystka inspiruje się ilustracjami książkowymi, z których czerpie motywy graficzne. Przetwarzając je, wykonuje konturowy rysunek wypełniony drobnymi, zachodzącymi na siebie liniami.

W siedzibie Muzeum przy katowickim rynku znajduje się wystawa czasowa „Między Montmartre'em a Montparnasse'em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900-1939, z kolekcji prywatnych". To opowieść o buntownikach i indywidualistach, którzy znaleźli się na przełomie XIX i XX wieku w Paryżu. Na wystawie jest około 180 prac z zakresu malarstwa i rzeźby. W dużej części są to dzieła, które do tej pory nie pojawiały się na ekspozycjach muzealnych. Ich twórcy to zarówno artyści pochodzenia żydowskiego związani z dzielnicą Montparnasse, jak i twórcy kształtujący kolonię polskich artystów we Francji: od Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego i Józefa Pankiewicza aż po przedstawicieli Komitetu Paryskiego.

DODATKOWO W MUZEALNYCH KAWIARNIACH MOODRO BISTRO ORAZ GYSZYNK I KAWA
SENIORZY OTRZYMAJĄ 50% ZNIŻKI NA KAWĘ.

Więcej informacji:

Zapraszam serdecznie!