W dniu 30 marca 2017 r., w Warszawie, w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Prac Magisterskich absolwentów kierunku farmacja.

Konkursowi i obradom jury przewodniczyła prof. dr hab. n.med. Krystyna Olczyk, jako Wiceprezes PTFarm., a jednocześnie –  Opiekun Zespołu Sekcji Studenckich Młoda Farmacja, powołanych przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne. W skład Jury Konkursu weszli Profesorowie z kilku Wydziałów Farmaceutycznych w Polsce. To właśnie studenci z Młodej Farmacji, jak co roku, zorganizowali wspomniane przedsięwzięcie, choć tym razem także i przy znaczącym wsparciu Przewodniczącej i Wiceprzewodniczącej Wydziałowego Samorządu Studenckiego Wydziału Farmaceutycznego SUM, Studentek IV roku kierunku farmacja,  Pań Katarzyny Dworak i Agaty Drążkiewicz.

Na Konkurs napłynęło 10 prac magisterskich, po jednej z każdego z Wydziałów Farmaceutycznych. Prace te zdobyły pierwsze miejsce na Wydziałach, na których zostały wykonane. Poddano je kolejnej ocenie przez niezależnych recenzentów, powołanych spośród samodzielnych pracowników nauki poszczególnych Wydziałów Farmaceutycznych w Polsce.

Po 10 minutowych multimedialnych prezentacjach, zakończonych ożywioną dyskusją, Jury stanęło przed niezwykle trudnym zadaniem. Niełatwo było wybrać trzy najlepsze spośród 10 wybitnych prac, zakwalifikowanych do finału konkursu. Po dyskusji i naradzie zakończonej tajnym głosowaniem, wyłoniono trzech laureatów.

Pierwsze miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Prac Magisterskich zajęła absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Pani mgr Zuzanna Rzepka, która pod kierunkiem Pani prof. dr hab. Ewy Buszman, Kierownika Katedry i Zakładu Chemii Leków, i pod bezpośrednią opieką Pana dr n.farm. Artura Beberoka, wykonała swoją pracę magisterską, noszącą tytuł: „Wpływ moksifloksacyny na przeżywalność i proces melanizacji melanocytów HEMn-DP”.

Dyplom

Laureaci trzech pierwszych miejsc uhonorowani zostali nagrodą pieniężną i wydawnictwami książkowymi, ufundowanymi przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne oraz Naukową Fundację Polpharmy, która po raz 11 wsparła Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne w organizacji Konkursu. Laureaci Konkursu  otrzymają także okolicznościowe Dyplomy Fundacji podczas uroczystej Gali wręczania grantów zwycięzcom, organizowanych przez Fundację konkursów naukowych. Wszyscy pozostali Uczestnicy Konkursu nie pozostali także bez nagród, otrzymując podobnie jak i Laureaci trzech pierwszych miejsc Konkursu, wydawnictwa książkowe, ufundowane zarówno przez PTFarm. jak i Naukową Fundację Polpharmy.

Osiągnięcie tak wysokiego wyróżnienia na forum ogólnopolskim przez absolwentkę Wydziału Farmaceutycznego w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zasługuje na słowa gratulacji i uznania dla pracowitości, rzetelności i wiedzy tej młodej Farmaceutki. Z drugiej strony – jest wyrazem ogromnego nakładu pracy i zaangażowania Promotora w opiekę nad powstającą pod Jego okiem pierwszą samodzielną pracę naukową przyszłego adepta sztuki farmaceutycznej. Jest także wyrazem wysokiej jakości kształcenia na kierunku farmacja, prowadzonym na Wydziale Farmaceutycznym naszej Uczelni.

prof.dr hab.n.med. Krystyna Olczyk
Opiekun Zespołu Sekcji Studenckich Młoda Farmacja