Corocznie, kierownicy jednostek organizacyjnych, młodzi naukowcy* oraz doktoranci** mogą wnioskować o finansowanie zadań związanych z prowadzeniem badań naukowych w trybie określonym w Zasadach wnioskowania i podziału dotacji na finansowanie działalności statutowej polegającej na prowadzeniu badań naukowych w ramach prac statutowych oraz zadań z nimi związanych, służących utrzymaniu potencjału badawczego jednostek organizacyjnych oraz rozwojowi młodych naukowców i uczestników studiów doktoranckich w jednostkach naukowych (Wydziałach) Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (tekst jednolity stanowi załącznik do Uchwały Senatu SUM Nr 93/2017).

Wnioski o finansowanie składane są do Wydziałowych Komisji ds. Nauki odpowiednio w przypadku:

• kierownika jednostki organizacyjnej/upoważnionego pracownika naukowo-dydaktycznego za pośrednictwem Dziekana Wydziału,
  • młodego naukowca za pośrednictwem Kierownika jednostki organizacyjnej,
  • doktoranta za pośrednictwem Kierownika Studium Doktoranckiego,

w terminie do dnia 31 maja roku poprzedzającego rok przyznania dotacji przez Ministra (tj.: w tym roku pozytywnie zaopiniowane wnioski będą finansowane w roku 2019).

Formularze wniosków znajdują się w załączeniu:

1. wniosek dla Kierownika jednostki organizacyjnej
  2. wniosek dla młodego naukowca
  3. wniosek dla doktoranta

Ponadto, po zakwalifikowaniu przez Wydziałowe Komisje
ds. Nauki i Senacką Komisję ds. Nauki prac naukowo-badawczych do planu badań naukowych,
Wnioskodawcy projektów realizowanych:

1. na ludziach,
  2. na zwierzętach,
  3. nad gatunkami chronionymi lub na obszarach objętych ochroną,
  4. nad organizmami genetycznie modyfikowanymi,

zobowiązani są do wystąpienia z wnioskiem o wydanie opinii lub zgody do właściwej komisji etycznej.

* Młody naukowiec - osoba prowadzącą działalność badawczo-rozwojową, która w roku ubiegania się o przyznanie środków finansowych na naukę kończy nie więcej niż 35 lat; jeżeli osoba ta przebywała na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy albo pobierała zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjne w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej to może się ubiegać o środki finansowe na naukę po ukończeniu 35 roku życia przez okres odpowiadający czasowi przebywania na tych urlopach albo okresowi pobierania tego zasiłku lub świadczenia, jednakże okresy te nie mogą łącznie przekroczyć dwóch lat;

**Doktorant - uczestnik studiów doktoranckich prowadzonych przez jednostki naukowe SUM.

[Przesłano przez: Klaudia Libront]

SUM © 2016-2018