Prezentacja

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach  i Politechniki Śląskiej opracowali pierwszy w Polsce algorytm do oceny ryzyka złamań związanego z rozwojem osteoporozy. To efekt kilkuletnich badań prowadzonych na grupie kobiet po 55 roku życia z terenu powiatu raciborskiego.

Obserwacja rozpoczęła się w 2010 roku. Grupa naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Wojciecha Pluskiewicza, kierownika  Zakładu Chorób Metabolicznych Kości w Klinice Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego szczegółowo przebadała populację niemal tysiąca kobiet w wieku 55 plus. U każdej z pacjentek zgromadzono ponad 200 danych dotyczących klinicznych czynników ryzyka osteoporozy. Następnie każdego roku w  ankiecie telefonicznej zbierano informacje dotyczące występowania nowych złamań́. W ciągu 5 lat u 78 badanych zanotowano 92 takie przypadki.

Dane z tych obserwacji posłużyły do stworzenia kalkulatora ryzyka złamań́. Opracowania algorytmu podjęły się dr inż. Aleksandra Werner i dr  inż. Małgorzata Bach z Politechniki Śląskiej.

Największą trudność stanowiła duża liczba zebranych parametrów opisujących każdą badaną osobę  – przyznaje dr inż. Aleksandra Werner. - Wykorzystałyśmy zaawansowane metody selekcji cech, by ostatecznie z ponad 200 parametrów wybrać pięć najistotniejszych. Badania wskazywały, że  ryzyko wystąpienia złamania zwiększały wcześniejsze upadki i złamania, stosowane glikokortykosteroidy oraz niska gęstość mineralna kości w obrębie szyjki kości udowej. Ważną informacją był też wzrost pacjenta. Na tej podstawie stworzyłyśmy matematyczny model, który ułatwia prognozowanie ryzyka wystąpienia złamania w perspektywie 5 lat.

Algorytm będzie przydatny w codziennej praktyce lekarskiej, a uzyskany wynik stanowić́ wskazówkę̨ w dalszym postępowaniu terapeutycznym. Z algorytmu będą mogły także korzystać kobiety po 55 roku życia, czyli grupa najbardziej narażona na wystąpienie osteoporozy. Naukowcy liczą, że pacjenci będą używać kalkulatora w celu samooceny i wdrożenia działań prewencyjnych.

Osteoporoza staje się chorobą cywilizacyjną. Wg naszych badań cierpi na nią co dziesiąta Polka po 55 roku życia. Zwykle przebiega bezobjawowo, stąd określenie „cichy złodziej kości”. Z powodu powszechności występowania uzyskała miano „cichej epidemii”. Pierwszym sygnałem choroby bardzo często jest złamanie, które świadczy już o jej o znacznym zaawansowaniu. Dlatego kobiety po menopauzie powinny regularnie poddawać się badaniu gęstości kości - radzi prof. Wojciech Pluskiewicz. -  Teraz, dzięki opracowanemu przez nas kalkulatorowi,  dysponując wynikiem takiego badania każda kobieta będzie mogła samodzielnie sprawdzić procentowe ryzyko wystąpienia złamań i w razie potrzeby udać się do specjalisty.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2018