Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład mgr Damiana Jabłeki (Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w  Chorzowie).

Tytuł wykładu: „Planety pozasłoneczne: w poszukiwaniu innych światów”.

Mgr Damian Jabłeka jest astronomem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pracuje w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Chorzowie. Współpracuje z Obserwatorium Astronomicznym UJ w Krakowie. Jako uczeń gimnazjum założył klub astronomiczny. Pasjonat astronomii i popularyzator nauki o Kosmosie.

Wykład odbędzie się w dniu 24 października (wtorek)  o godz. 16.00 w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

Notka biograficzna

Pan mgr Damian Jabłeka ur. w 1987 roku w Ćwiklicach pod Pszczyną jest astronomem.  Jeszcze jak uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie założył międzyszkolny klub astronomiczny i brał udział w wielu konkursach z tej dziedziny.
W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem studia astronomiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od ukończenia studiów kontynuuje współpracę z Zakładem Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej, Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, biorąc udział głównie w badaniach gwiazd zmiennych zaćmieniowych, czego owocem jest kilkanaście publikacji naukowych. Od sześciu lat pracuje w Planetarium Śląskim w Chorzowie gdzie zajmuje się edukacją i dydaktyką astronomii. Jest członkiem Polskiego towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej.  Jego głównym zainteresowaniem jest astronomia i jej popularyzacja, w szczególności astronomia obserwacyjna, astrofotografia oraz planety pozasłoneczne.

SUM © 2016-2018