Fundusze EU

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie projektu pt.: „Warsztaty kulinarno-edukacyjne „Kolorowo znaczy zdrowo”, w kwocie 113 121,12 zł.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Gminą Siemianowice Śląskie i  będzie polegał na przygotowaniu oraz przeprowadzeniu cyklu warsztatów kulinarno-edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych.

Uczniowie nabędą wiedzę z zakresu zasad prawidłowego żywienia, a w części praktycznej nauczą się jak przyrządzać zdrowe i atrakcyjne posiłki oraz eliminować błędy żywieniowe. Celem projektu  będzie zainteresowanie dzieci tematyką prawidłowego odżywiania poprzez:

• zachęcenie do spożywania produktów zalecanych w codziennym żywieniu,
    w oparciu o najnowsze zalecenia żywieniowe dla dzieci
  • przełamanie oporów przed nowymi (dotąd nie znanymi) produktami spożywczymi i zachęcenie do ich spożywania
  • poznawanie nowych smaków i zapachów, sprzyjające akceptacji nielubianych dotychczas produktów żywnościowych
  •  promowanie spożywania żywności naturalnej/nieprzetworzonej
  • kształtowanie umiejętności urozmaicania i komponowania smacznych
    i zdrowych posiłków
  • zapobieganie spożywaniu nadmiernych ilości cukru i soli
  • Cykl realizowany będzie z podziałem na cztery autorskie moduły dydaktyczne: warsztaty edukacyjne, warsztaty sensoryczne, warsztaty kulinarne i warsztaty z kuchni molekularnej.

Kierownikiem projektu jest Pan dr n. med. Marek Kardas Kierownik Zakładu Technologii i Oceny Jakości Żywności Katedry Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, Projekt realizowany będzie w Katedrze Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]