>Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład prof. Andrzeja Wróblewskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Tytuł wykładu: „ Newton, Maxwell, Einstein, i co dalej?”. Wykład odbędzie się w dniu 25 maja (czwartek) o godz. 16.00 w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

Notka biograficzna

Prof. Andrzej Kajetan Wróblewski, fizyk, jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat, jako profesor,  pracował  na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego  (obecnie profesor emerytowany). Ważniejsze pełnione funkcje: dziekan Wydziału Fizyki UW, rektor UW (1989-1993), członek Komitetu Badań Naukowych, członek PAN, członek PAU (wiceprezes od 2009), były członek (z wyboru ad personam) Komitetu Polityki Naukowej CERN w Genewie.  Visiting professor w uniwersytetach          w Seattle (USA), Siegen (Niemcy), Antwerpia (Belgia). Zainteresowania i specjalności: fizyka wielkich energii, historia fizyki; autor kilku książek, m.in. Wstęp do fizyki, Prawda  i mity w fizyce oraz Historia fizyki. Profesir  Wróblewski był  wielokrotnie nagradzany  i wyróżniony, posiada pięć doktoratów honorowych, jest odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi.