Baner kursu

I KURS  SZKOLENIOWY  ORGANIZOWANY  PRZEZ  KATEDRĘ  I  KLINIKĘ LARYNGOLOGII  WYDZIAŁU LEKARSKIEGO  W  KATOWICACH  ŚLĄSKIEGO  UNIWERSYTETU  MEDYCZNEGO  W  KATOWICACH  WE WSPÓŁPRACY  Z  LINKOCARE Life Sciences AB W LINKÖPING  (SZWECJA) PT.: „KOMÓRKI  MACIERZYSTE  I  MEDYCYNA  REGENERACYJNA”

Komórki macierzyste i medycyna regeneracyjna są nowymi interdyscyplinarnymi obszarami badań w biomedycynie. Ich celem jest opracowanie biotechnologii w celu wymiany komórek, tkanek, a nawet całych organów w ludzkim organizmie w celach terapeutycznych.

CEL KURSU:  Celem kursu jest zaznajomienie uczestników z wybranymi zagadnieniami medycyny regeneracyjnej i pogłębienie wiedzy o komórkach macierzystych. Zadaniem kursu jest również pogłębienie wiedzy w zakresie biomedycznych zagadnień pokrewnych z medycyną regeneracyjną.

Zdobywane nowe kwalifikacje:

Po ukończeniu kursu  uczestnik powinien posiadać następujące kwalifikacje oraz wiedzę:

-              Znajomość różnych typów komórek macierzystych w organizmie, ich potencjału regeneracyjnego, użytecznego w medycynie regeneracyjnej, oraz potencjału onkogennego

-              Znajomość różnego rodzaju biomateriałów używanych w medycynie regeneracyjnej oraz ich specyficznych właściwości

-              Znajomość immunologicznych zagadnień związanych z przeszczepianiem organów oraz tkanek z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa jak np.; zagrożenie przeniesieniem zakażeń, oraz indukcją powstawania nowotworów z komórek macierzystych, zarówno naturalnych, jak i sztucznie wytworzonych (iPS)

-              Znajomość podstawowych zagadnień dotyczących przygotowania badań klinicznych.

Uczestnicy kursu uzyskają wiedzę z zakresu klasyfikacji, właściwości biologicznych oraz potencjału regeneracyjnego różnych typów komórek macierzystych, poznają zależności pomiędzy komórkami macierzystymi a chorobami nowotworowymi, interakcję komórek macierzystych z biomateriałami, interakcje między przeszczepem a organizmem z uwzględnieniem zagadnień przenoszenia chorób, poznają technologię wytwarzania indukowanych komórek macierzystych oraz ich detekcję w organizmie biorcy, wybrane techniki wizualizacji komórek i tkanek w organizmie, zagadnienia etyczne oraz zachowanie bezpieczeństwa w medycynie regeneracyjnej, z omówieniem niebezpieczeństwa powstawania nowotworów

Organizatorzy kursu:

1. Katedra i Klinika Laryngologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

2.  LINKOCARE Life Sciences AB, Linköping (Szwecja)

Kurs  składa się z cyklu wykładów zakończonych pisemnym testem zaliczeniowym.

Kurs odbędzie się w dniu 24.05.2017r. w Sali im. Prof. Szaflarskiego w godz. 14:00 – 19:00. Wszyscy uczestnicy kursu po zdanym pomyślnie egzaminie testowym otrzymają certyfikat ukończenia kursu.

Kierownik Naukowy kursu: dr hab. n. med. Marek Łos (e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.),prof. dr hab. n. med. Jarosław Markowski (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Zgłoszenia na kurs: drogą mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub telefonicznie: 32-256-43-09 (Sekretariat Kliniki Laryngologii, ul. Francuska 20).

PROGRAM KURSU: 24.05.2017r. (środa)

14:00 - Otwarcie kursu i powitanie uczestników (dr hab. med. Marek Łos, prof. Jarosław Markowski)

14:00 – 14:40 Komórki regeneracyjne: klasyfikacja i  potencjał regeneracyjny  –  dr hab. n. med. Marek Łos

14:40 – 15:20 Komórki macierzyste:  znaczenie w nowotworach – dr hab. n. med. Marek Łos

15:20 – 16:05 Przygotowania badań klinicznych i testów oraz wymogów z tym związanych – prof. dr hab. n. med. Urszula Mazurek (Katedra i Zakład Biologii Molekularnej, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu)

16:05 – 16:45 Receptory adhezyjne i ich rola w interakcji z macierzą zewnątrzkomórkową. Rola w komórkach macierzystych  -  dr hab. n. med. Marek Łos

16:45 – 17:25 Proces nowotworowy – jego wielostopniowy charakter, znaczenie w medycynie regeneracyjnej -  dr hab. n. med. Marek Łos

17:25 – 18:05 Interakcja między biorcą a przeszczepem – aspekty immunologiczne, niebezpieczeństwo przenoszenia zakażeń -  dr hab. n. med. Marek Łos

18:05 – 18:45 Biomateriały – znaczenie w medycynie, rys historyczny -  dr hab. n. med. Marek Łos

19:00 – 19:30 Zaliczenie kursu: test pisemny. (egzamin będzie się składał z 20 pytań testowych).

19:50 – Zakończenie kursu i wręczenie certyfikatów.