Plakat PAU

Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład który wygłosi Prof. Paweł Nurowski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie. Tytuł wykładu: „Tajemnice planowania misji kosmicznych”. Wykład odbędzie się w dniu 20 kwietnia (czwartek) 2017, w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.

Przy planowaniu misji kosmicznych jednym z największych problemów jest masa statku kosmicznego, na co składa się głównie paliwo statku. Dzięki wiedzy fizyków o kosmosie zredukowano masę statków, co pozwoliło na podróże statków do odległych planet. Wykładowca wyjaśni nam także co to są „międzyplanetarne autostrady” i jak wykorzystuje się je w badaniach kosmicznych.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

Notka biograficzna

Prof. Paweł Nurowski jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Studia doktoranckie odbywał w Uniwersytecie Piotra i Marii Curie w Paryżu oraz w Wyższej Szkole Studiów Zaawansowanych (SISSA) w Trieście. Doktorat z fizyki matematycznej obronił w roku 1991 w SISSA. Jest profesorem w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i autorem ponad siedemdziesięciu prac z zakresu ogólnej teorii względności, geometrii różniczkowej i astronomii, publikowanych w najbardziej prestiżowych światowych czasopismach naukowych. Pracował jako profesor wizytujący w Uniwersytecie Stony Brook w Nowym Jorku, w Stanowym Uniwersytecie Logan w Utah, w Narodowym Uniwersytecie w Canberrze, w Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz w Uniwersytecie i na Politechnice w Turynie.

Zainteresowania naukowe Pawła Nurowskiego są bardzo rozległe: od czysto abstrakcyjnej geometrii różniczkowej po obserwacyjną astrofizykę. Jego wyjątkowo przystępny styl sprawia, że jest bardzo cenionym autorem popularnych wykładów w Europie, USA, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Prof. Paweł Nurowski jest światowym ekspertem w dziedzinie geometrii różniczkowej ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowań w fizyce.

Notka biograficzna

w fizyce.