Spotkanie

22 marca br. odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Biznes-Nauka-Samorząd „Pro Silesia”, które ma skupiać podmioty reprezentujące środowiska biznesu, samorządu, nauki i otoczenia biznesu, przyjęto uchwały związane z utworzeniem stowarzyszenia i jego statutem, wybrano pięcioosobowy zarząd i ustalono skład komisji rewizyjnej. Omówiono również plan działań na najbliższy okres. Kolejnym krokiem będzie rejestracja stowarzyszenia.

Wśród podmiotów przystępujących do niego znajdzie się m.in. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz inne  uczelnie z regionu – Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Częstochowska i Akademia Techniczno-Humanistyczna, miasta: Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice i Częstochowa oraz  Regionalna Izba Przemysłowo Handlowa w Gliwicach, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA.

Celem stowarzyszenia jest stworzenie sprawnie działającego partnerstwa międzysektorowego i wspieranie współpracy na linii biznes-nauka-samorząd oraz dążenie do rozwoju działalności międzynarodowej tych podmiotów. W momencie jego powołania przejmuje ono też zadania realizowane dotąd przez Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli.

Wśród celów szczegółowych wymienia się m.in. reprezentowanie i promowanie interesów członków stowarzyszenia w kraju i za granicą, promowanie uczelni wyższych z naszego regionu, podejmowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju województwa śląskiego i podnoszenie jakości życia jego mieszkańców, zacieśnianie współpracy między środowiskami i promocję regionu poprzez organizację i uczestnictwo w imprezach, targach, konferencjach i sympozjach naukowych.

W skład pięcioosobowego zarządu weszli przedstawiciele wszystkich środowisk. Prezesem Zarządu został prof. Wiesław Banyś z Uniwersytetu Śląskiego, wiceprezesami członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak i prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, a członkami Janusz Michałek z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Tomasz Zjawiony z Regionalnej Izby Gospodarczej.

źródło: www.slaskie.pl, fot. BP Tomasz Żak

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]