Logo NCN

Projekt "Rola osi osteoprotegeryna/TRAIL w pozawałowej przebudowie lewej komory serca w oparciu o model zawału serca u myszy", którego kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski, kierownik Kliniki Kardiologii Wydziału Lekarskiego SUM otrzymał dofinansowanie w kwocie 590 000,00 zł w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki – OPUS.

Jak wykazano w licznych badaniach, w przebiegu zawału serca dochodzi do istotnych zmian osoczowych stężeń m.in. osteoprotegeryny (OPG), czynnika martwicy nowotworów alfa (TNF-alfa) i związanego z TNF ligandu indukującego apoptozę (TRIAL). Wykazano, że u niektórych pacjentów dochodzi  do znamiennie wyższego wzrostu stężenia OPG i co za tym idzie wzrostu stosunku OPG/TRIAL w stosunku do pozostałych pacjentów. Potwierdzono, że wysokie stężenie OPG i wysoka wartość stosunku OPG/TRIAL wiąże się z wyższym ryzykiem pozawałowej przebudowy lewej komory i rozwoju  niewydolności serca oraz z wyższa śmiertelnością wczesną i odległą w grupie chorych. W grupie chorych z wysokim stężeniem OPG w osoczu w ostrej fazie zawału serca stwierdzono także mniejszą ilość zmobilizowanych ze szpiku, krążących we krwi obwodowej mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC). Z badań in vitro wiadomo, że zdolność migracyjna MSC w dużym stopniu zależy od stymulującego działania TRIAL. To stymulacyjne w stosunku do migracji MSC działanie TRIAL jest znacznie hamowane przez duże stężenia osteoprotegeryny i całkowicie znoszone przy wysokim, wynoszącym 6:1 stosunku OPG/TRIAL. Taki wysoki stosunek OPG/TRIAL obserwowano w grupie chorych z ostrym zawałem serca, którzy rozwijali w kolejnych tygodniach obserwacji, niekorzystną, pozawałową przebudowę lewej komory i niewydolność serca. Była to zarazem grupa chorych z zawałem serca o najgorszym rokowaniu. W badaniach in vitro wykazano także, że zneutralizowanie osteoprotegeryny przy pomocy swoistych przeciwciał anty-OPG przywraca stymulacyjne działanie TRIAL w stosunku do mezenchymalnych komórek macierzystych i przywraca aktywność migracyjną MSC.

Na podstawie tych danych z badań naukowych powstała koncepcja badania, w którym możliwe byłoby zweryfikowanie hipotezy, że in vivo niskie stężenia osoczowe osteoprotegeryny i niski stosunek OPG/TRIAL warunkuje utrzymanie pobudzającego działania TRIAL w stosunku do MSC, co pozwala na większą mobilizację mezenchymalnych komórek macierzystych ze szpiku kostnego do krwi obwodowej  i ich potencjalne większe zaangażowanie w procesy naprawcze w przebiegu zawału serca. Ta stymulacja mezenchymalnych komórek macierzystych skutkuje ich migracją i większą mobilizacją ze szpiku do krwi obwodowej. Celem tego badania jest nie tylko weryfikacja tej hipotezy, ale także wykazanie czy występowanie opisanych powyżej, potencjalnie korzystnych procesów, przekłada się na mniejszy rozmiar martwicy czy przebudowę lewej komory i rozwój niewydolności serca w okresie pozawałowym.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]