29 października przy Klinice/Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku otwarto mieszkanie dla pacjentów po przeszczepach szpiku.

29 października przy Klinice/Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku mieszczącej się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otwarto mieszkanie dla pacjentów po przeszczepach szpiku.

Zakup i adaptacja mieszkania jest największym z dotychczasowych działań Fundacji Śląskie Centrum Hematologii i Transplantacji Szpiku. Rekonwalescenci, którzy po opuszczeniu stanowisk transplantacyjnych w okresie pierwszych tygodni adaptują się do normalnego życia, wymagają starannego monitorowania i optymalizowania stosowanej terapii immunosupresyjnej i wspomagającej, aby mogli bezpiecznie powrócić do pełni sił i do aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie. W okresie poprzeszczepowym wymagają oni starannego nadzoru Poradni Transplantologii. Ponad dwie trzecie pacjentów leczonych przeszczepieniem przyjeżdża do Katowic z innych, nieraz bardzo odległych województw.

Przygotowane mieszkanie o powierzchni 178 m2 usytuowane jest na I piętrze w kamienicy wyposażonej w windę, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku SUM. Może w nim przebywać w oddzielnych pokojach równocześnie 8 pacjentów wraz z osobami towarzyszącymi. Mieszkanie jest komfortowo i nowocześnie wyposażone, posiada m. in. 3 węzły sanitarne i aneks kuchenny. Zainstalowano system umożliwiający monitoring pacjentów wykorzystujący najnowocześniejsze techniki informatyczne. Zakup mieszkania i prace adaptacyjne wymagały dużych nakładów. Nie ma możliwości finansowania tego typu opieki nad pacjentami ze środków publicznych. Realizacja całego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia Sponsorów i Darczyńców.

Od lat Klinika/Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku jest ośrodkiem referencyjnym. Leczonych jest w niej corocznie ponad 13.000 pacjentów z województwa śląskiego oraz z innych regionów Polski i z zagranicy. Klinika została uznana dwukrotnie za najlepszy ośrodek hematologii i przeszczepiania szpiku w Polsce w rankingu Newsweek Poland.

W ostatnich latach odnotowuje się dynamiczny wzrost liczby wykonywanych transplantacji z liczbą do 200 przeszczepień rocznie, w tym ponad 30% stanowią transplantacje allogeniczne od dawców niespokrewnionych. Według raportu Europejskiej Grupy ds. Transplantacji Krwi i Szpiku (European Group for Blood and Marrow Transplantation – EBMT) w roku 2010 katowicka klinika stała się trzecim europejskim ośrodkiem transplantacyjnym (po Marsylii i Heidelbergu) wykonującym najwięcej przeszczepień w Europie.

W 2012 r., po raz pierwszy w Polsce, w Klinice przeprowadzono z powodzeniem przeszczepienie komórek mezenchymalnych u osoby dorosłej. To jedyny ośrodek w Polsce wykonujący od 2012 r. przeszczepienia komórek krwiotwórczych u chorych na stwardnienie rozsiane. W 2013 r. pomyślnie wykonano po raz pierwszy w Polsce przeszczepienie autologicznych komórek krwiotwórczych u 81-letniego pacjenta.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]